Business Intelligence – po prostu

Business Intelligence to więcej niż raportowanie

poradnik

Pora na Qlik Sense!

Przez ponad dwie dekady QlikView pełnił rolę znakomitego narzędzia analitycznego, zaspokajając potrzeby firm z wielu branż rozsianych po całym świecie. W 2014 roku pojawił się Qlik Sense, platforma nowej generacji, która jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby biznesowe.

Choć obie platformy stworzył Qlik i są oparte na tym samym modelu asocjacyjnym, różnią się między sobą pod wieloma względami. QlikView to platforma pierwszej generacji, zaś Qlik Sense to sukcesor – nie tylko funkcjonalny, ale odpowiadający na inne potrzeby współczesnych przedsiębiorstw.

Podczas gdy wcześniej oprogramowanie analityczne stawiało na scentralizowane przetwarzanie danych, dostępne nielicznym adeptom sztuki – QlikView zaspokajało potrzebę przeniesienia ciężaru analizy bliżej biznesu przy zwiększonej szybkości przetwarzania i łatwości podłączania nowych źródeł danych.

Qlik Sense z kolei idzie dalej – cały czas się rozwijając – stawia na „demokratyzację danych”, czyli udostępnienie narzędzia, którym może się posłużyć nawet nieprzeszkolony użytkownik. Nowa platforma to analityka interaktywna – np. Alerting proaktywnie informuje użytkownika o wystąpieniu zdarzenia wymagającego uwagi. Nie trzeba monitorować „stanu danych”, aby wychwycić anomalie – użytkownik określa czego potrzebuje, a system ad hoc prezentuje informacje i zestawienia, które mogą być przydatne.

QlikView w istocie był przeznaczony dla programistów w celu tworzenia interaktywnego środowiska analitycznego. Pojawienie się QlikView pozwoliło programistom odejście od technologii „kostek OLAP” i było początkiem rewolucji w dziedzinie analityki danych. QlikView lepiej przemawia do zaawansowanych użytkowników, którzy chcą tworzyć niestandardowe aplikacje i modelować dane. Tym samym, aby w pełni korzystać z oprogramowania – wymaga umiejętności technicznych na wysokim poziomie.

Z kolei Qlik Sense jest bardziej przystosowany do samoobsługowej analizy biznesowej. Dzięki niezwykle przyjaznemu interfejsowi  odpowiada potrzebom zarówno zaawansowanych jak i biznesowych użytkowników. To właśnie prostota tworzenia wizualizacji danych bez wiedzy technicznej przyciąga nowych odbiorców.

Różne podejście do projektów

Głównym celem Qlik Sense jest umożliwienie użytkownikom biznesowym swobodne tworzenie aplikacji i analiz bez zaangażowania programistów lub konsultantów. Chociaż bardziej złożone aplikacje i pulpity nawigacyjne mogą nadal wymagać klasycznego podejścia do tworzenia oprogramowania – Qlik Sense jest wygodnym narzędziem dla każdego użytkownika.

Celem każdego nowego projektu Qlik Sense jest jak najlepsze spełnienie wymagań użytkownika biznesowego. W QlikView było to proste: potrzebujesz pulpitu nawigacyjnego – projektujesz go, a Ty, Twój zespół i dane są gotowe do pracy. Jeśli jednak chcesz umożliwić większej liczbie użytkowników samodzielne eksplorowanie i analizowanie danych, musisz zrozumieć, jak działają. Istotne jest również określenie potrzeb przeciętnego użytkownika na analitykę danych. Czy jest on przygotowany do tego, aby samodzielnie tworzyć raporty, czy raczej woli mieć wszystko „podane na talerzu”?

Wreszcie, istotnym aspektem określenia wymagań jest to, w jaki sposób użytkownicy będą korzystać z aplikacji i na jakich urządzeniach będą jej używać. A ten aspekt jest lepiej uwzględniony w Qlik Sense, niż w QlikView. Podczas gdy QlikView był dostępny prawie wyłącznie na komputerach stacjonarnych, Qlik Sense jest obsługiwany na wszystkich urządzeniach, w tym na urządzeniach mobilnych. Wykresy i nawigacja bezproblemowo dostosowują się do rozmiaru ekranu.

Dlaczego Sense szybko zyskuje na popularności?

Odpowiedź jest oczywista – rośnie zapotrzebowanie na samoobsługowe platformy Business Intelligence, a Qlik Sense zapewnia niezależność i zwiększa komfort korzystania z danych. Qlik Sense posiada interfejs użytkownika, który znacznie ułatwia mniej doświadczonym użytkownikom tworzenie własnych wizualizacji danych i raportów. Przyjazne dla użytkownika funkcje, takie jak przeciąganie i upuszczanie, umożliwia proste pobieranie nowych zestawów danych bezpośrednio do aplikacji lub korzystanie z wielu źródeł danych.

Qlik Sense oferuje sposób na szybkie uzyskiwanie danych i formułowanie wniosków. W środowisku biznesowym wysoko cenione są zarówno szybkość, jak i efektywność. Potrzeba szybkiego dostępu  do danych i analiz, oraz zaspokojenie oczekiwań użytkowników biznesowych jest jednym z kluczowych czynników zachęcających dotychczasowych użytkowników QlikView do eksperymentowania z Qlik Sense. Wiele osób chce uruchamiać go równolegle z QlikView — częściowo dlatego, że są ciekawi, o co chodzi w tym zamieszaniu, a częściowo dlatego, że służy on rzeczywistym potrzebom w organizacjach biznesowych opartych na danych.

Co należy wziąć pod uwagę przed migracją do Qlik Sense?

Nie chodzi o wybór lepszego rozwiązania, ale o wybór najlepszego narzędzia do pracy. Tak więc, zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, zastanów się nad następującymi pytaniami:

  • Kim są Twoi główni użytkownicy i jak będą korzystać z aplikacji? Jakie funkcje są potrzebne?
  • Jakie umiejętności posługiwania się danymi mają użytkownicy?
  • Jakie funkcje samoobsługi są wymagane?
  • Jakie będzie Twoje podejście do zarządzania danymi?

Choć  istnieje wiele podobieństw – różnica jest szczególnie widoczna w ukierunkowaniu Qlik Sense na Big Data, elastyczne wdrażanie i rozszerzoną analitykę. Co istotne – umożliwia płynne wdrażanie on-premise, w chmurze, a także online i offline.

Pomimo, że QlikView i Qlik Sense bazują na tym samym opatentowanym silniku analitycznym – nie są to rozwiązania alternatywne. Co prawda QlikView jest cały czas wykorzystywany, ale pomału przechodzi do historii, choćby dlatego że jest dostępny tylko w wersji on-premise. Tymczasem Qlik Sense jest oferowany zarówno w wersji on-premise, jak i w chmurze która szybko zyskuje popularność oferując daleko większą elastyczność pracy.

Co warte podkreślenia Qlik nie zmusza do przenoszenia się na nowa platformę Qlik Sense.  Jeśli posiadasz QlikView – korzystaj, zastanów się jednak nad zaletami nowej platformy. Jeśli jednak zaczynasz swoją przygodę z Business Intelligence – postaw na Qlik Sense, nowoczesne rozwiązanie samoobsługowe, które zapewnia elastyczność i skalowalność, których potrzebują firmy w dobie szybkich zmian.

Zdjęcie dodane przez Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/drewno-olowek-makieta-martwa-natura-8947691/