Business Intelligence – po prostu

Business Intelligence to więcej niż raportowanie

case study

Qlik w świetle raportu BARC

Jeśli ktoś zastanawia się jak zbudować przewagę konkurencyjną w biznesie dzięki skutecznej analizie danych – właśnie dostał jasny sygnał. Niezależna agencja analityczno-konsultingowa BARC (Business Application Research Center) ogłosiła wyniki corocznego badania „BI & Analytics”. Skoro jakieś narzędzie wygrywa jednocześnie w dwóch kategoriach: „Business Value” i „Customer Experience” to trudno mówić o przypadku. W tym roku zwycięzcą jest Qlik.

Badanie BARC ma dwie zalety. Po pierwsze prowadzone jest konsekwentnie od 20 lat przez organizację, której ambicją jest pozostać niezależną i nie być kojarzoną z żadną z badanych technologii. Po drugie – może ważniejsze – badanie określane jest jako „The voice of the BI and analytics community”, bo prezentowane w nim rozwiązania oceniane są przez użytkowników końcowych aplikacji. W tym roku ponad 2100 osób udzieliło szczegółowych odpowiedzi oceniających 33 rozwiązania wspierające gromadzenie i analizę danych. Oceny odnoszą się do 36 kryteriów takich jak korzyści biznesowe, sukces wdrożenia, wartość dla biznesu, satysfakcja i doświadczenie klienta. „Wartość dla biznesu” i „Doświadczenie Klienta” to prawdopodobnie najważniejsze z nich – narzędzia analityczne są przecież o tyle ważne, o ile wnoszą rzeczywistą wartość i sprawiają, że na co dzień z danych korzysta cała firma.

Co właściwie daje Qlik?

Dla osób, które na co dzień obcują z analizą danych rozwiązań Qlik nie trzeba przedstawiać. Firma słynie z rozwiązań, które pomagają wyjątkowo łatwo agregować dane z różnych źródeł, a następnie za pomocą czytelnego interfejsu graficznego przeprowadzać nawet bardzo skomplikowane analizy. Dwie wyróżniające cechy systemu Qlik to właśnie prostota obsługi i szybkość – dla wielu firm podstawa korzystania z danych.

Na brak danych mało kto dzisiaj narzeka. Raczej cierpimy na ich nadmiar. Rzecz jednak w tym, jak sprawić by zaczęły one „pracować” na wynik finansowy firmy. Tym co udało się osiągnąć Qlikowi to stworzyć rozwiązanie, które doceniają zarówno zaawansowani w pracy z danymi analitycy jak również osoby zarządzające firmami lub menedżerowie odpowiedzialni za poszczególne obszary. Dla tych ostatnich ważny jest właśnie interfejs, który pozwala na wygodną weryfikację hipotez i znajdowanie odpowiedzi w oparciu o dane bez konieczności programowania czy zagłębiania się w skomplikowane arkusze kalkulacyjne.

Wygrana w dwóch kategoriach

W badaniu BARC Platforma Qlik Sense uzyskała bardzo wysokie wyniki w wielu kategoriach ale bezapelacyjnie wygrała w dwóch: „Business Value” (Wartość dla biznesu)  i „Customer Experience” (Doświadczenie użytkownika). 93% respondentów pracujących na Qliku oceniło funkcjonalność platformy wspierające efektywną analizę danych jako „doskonałą” lub „dobrą”. Dokładnie tyle samo byłoby gotowe zarekomendować to rozwiązanie innym firmom.

Wydaje się, że droga, którą obrał Qlik, czyli oferowanie rozwiązań, które pozwalają użytkownikom biznesowym (bez zaawansowanej wiedzy technicznej) łatwo agregować dane, analizować je i – najważniejsze – korzystać z nich przy podejmowaniu codziennych decyzji – przynosi efekty. W świecie przepełnionym informacjami umiejętność ich wykorzystania wyrasta na jedną z najważniejszych przewag konkurencyjnych.

Więcej o Qlik:

Qlik to jeden z największych dostawców systemów Business Intelligence na świecie. Firma powstała w 1993 roku w Szwecji, w 2005 roku przeniosła swoją siedzibę do Stanów Zjednoczonych, a w 2010 zadebiutowała na giełdzie NASDAQ.

Misją firmy Qlik jest pomaganie przedsiębiorcom w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych na podstawie danych. W tym celu firma dostarcza kompletny zestaw narzędzi wspierających agregowanie, przetwarzanie i – najważniejsze – zaawansowaną analizę danych. W centrum zainteresowania Qlika są użytkownicy biznesowi, dla których istotne jest szybkie i niewymagające wiedzy z zakresu programowania wyciąganie wniosków z danych. Dlatego głównym wyróżnikiem systemu Qlik jest niezwykle intuicyjny interfejs pozwalający szybko i efektywnie analizować dane pochodzące z bardzo różnych źródeł.

https://bi-survey.com/business-intelligence-software-comparison