Business Intelligence – po prostu

Business Intelligence to więcej niż raportowanie

wydarzenia

Qlik: Od wizjonera do lidera — analiza pozycji firmy w raporcie Gartnera 2024

Wyobraź sobie, że mógłbyś zamienić każdy bit danych w swojej firmie w realną wartość. Brzmi jak science fiction? Właśnie to oferuje Qlik, jeden z liderów na rynku Business Intelligence (BI), według najnowszego raportu Magic Quadrant Gartnera dla platform Analytics and Business Intelligence.

Gartner, jeden z najbardziej szanowanych głosów w świecie technologii, publikuje swój coroczny raport Magic Quadrant dla platform Analytics and Business Intelligence. W edycji 2024 Qlik po raz kolejny znalazł się w gronie liderów, potwierdzając swoją pozycję jako jeden z kluczowych graczy w branży.

Ale co dokładnie kryje się za tą pozycją? Raport Gartnera rzuca światło na kompleksową ofertę Qlika, która wykracza daleko poza tradycyjne narzędzia do wizualizacji danych.

Co wyróżnia Qlik na tle konkurencji?

W opinii Gartnera Qlik nie jest już tylko narzędziem do tworzenia wykresów i dashboardów — to kompleksowa platforma, która może przekształcić sposób, w jaki firmy wykorzystują swoje dane do podejmowania strategicznych decyzji.

1. Holistyczne podejście do cyklu życia danych

Gartner podkreśla, że Qlik oferuje „end-to-end data-to-decision workflow”. To jak posiadanie analitycznego szwajcarskiego scyzoryka — jedno narzędzie do wszystkich zadań związanych z danymi, od integracji po analizę i podejmowanie decyzji.

Qlik działa jak niezawodny krwioobieg, zapewniając przepływ informacji od momentu ich pozyskania, przez oczyszczenie, analizę, aż po dostarczenie do „mózgu” organizacji, gdzie podejmowane są kluczowe decyzje. Ta holistyczna perspektywa eliminuje wąskie gardła i silosy informacyjne, które często hamują innowacje w firmach.

Co więcej, Qlik nie tylko łączy różne etapy pracy z danymi, ale także różne role w organizacji. Analitycy, menedżerowie i decydenci mogą współpracować na jednej platformie, mówiąc wspólnym językiem danych. To jak budowanie mostu między różnymi departamentami, który umożliwia swobodny przepływ wiedzy i wniosków.

2. Qlik Staige: AI na sterydach

We wrześniu 2023 Qlik wprowadził Qlik Staige. Gartner zauważa, że ta platforma „łączy fundamenty danych, automatyzację i analizę opartą na AI do przyspieszenia dostarczania rozwiązań skoncentrowanych na decyzjach”. To jak dodanie superinteligentnego asystenta do zespołu analityków.

Qlik Staige to nie tylko narzędzie — to istotna zmiana w sposobie, w jaki firmy podejmują decyzje. Wyobraź sobie, że masz dostęp do superinteligentnego doradcy, który nie tylko analizuje Twoje dane, ale także przewiduje trendy, sugeruje optymalne rozwiązania i uczy się na podstawie każdej interakcji.

Staige wykorzystuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego, aby automatycznie wykrywać wzorce i anomalie w danych, które mogłyby umknąć ludzkiemu oku. To jak posiadanie zespołu najlepszych analityków pracujących 24/7, bez przerwy na kawę czy sen. Co więcej, Staige nie tylko analizuje, ale także komunikuje swoje spostrzeżenia w sposób zrozumiały dla użytkowników biznesowych, przekładając skomplikowane analizy na konkretne rekomendacje działań.

3. Elastyczność chmurowa

Raport Gartnera podkreśla, że Qlik „jest oferowany jako usługa na wszystkich głównych chmurach, w tym Alibaba Cloud”. Qlik rozumie elastyczności w biznesie, oferując swoją platformę jako usługę na wszystkich głównych chmurach. To nie tylko kwestia wygody – to strategiczna przewaga.

Przyjmijmy, że Twoja firma działa na różnych rynkach, każdy z własnymi regulacjami dotyczącymi przechowywania danych. Z Qlikiem możesz dostosować się do tych wymagań bez konieczności zmiany swojego narzędzia analitycznego. Co więcej, jeśli zdecydujesz się zmienić dostawcę chmury, Qlik podąży za Tobą, minimalizując ryzyko vendor lock-in. To jak posiadanie mobilnego biura, które możesz przenieść wszędzie tam, gdzie prowadzi Cię biznes.

4. Integracja z ekosystemem biznesowym

Gartner zwraca uwagę na „integrację [Qlika] z wieloma głównymi aplikacjami biznesowymi w chmurze”. Można to porównać do uniwersalnego adaptera — Qlik pasuje do niemal każdego środowiska biznesowego.

Obecnie żadne narzędzie nie działa w izolacji. Qlik doskonale to rozumie, oferując głęboką integrację z szerokim spektrum aplikacji biznesowych. To nie tylko kwestia kompatybilności – to tworzenie synergii.

Załóżmy, że Twój system CRM, narzędzia marketingowe, platformy e-commerce i systemy ERP nie tylko wymieniają dane, ale także wspólnie tworzą kompleksowy obraz Twojego biznesu. Qlik działa jak centrum dowodzenia, łączące wszystkie te punkty danych w spójną narrację. To pozwala na podejmowanie decyzji nie tylko na podstawie fragmentarycznych danych z jednego systemu, ale na całościowym zrozumieniu biznesu.

5. Innowacje w obszarze AI

Gartner podkreśla, że Qlik „dokonał znaczących inwestycji w AI”. W listopadzie 2023 firma ogłosiła integrację z Microsoft Fabric i chatbotem Insight Advisor zintegrowanym z Microsoft Teams. To pokazuje, że Qlik nie tylko nadąża za trendami, ale aktywnie je kształtuje.

Qlik nie poprzestaje na byciu liderem – dąży do bycia pionierem w dziedzinie AI w analityce biznesowej. Integracja z Microsoft Fabric i chatbot Insight Advisor to tylko wierzchołek góry lodowej innowacji AI Qlika.

Wyobraź sobie, że możesz prowadzić naturalną konwersację z Twoimi danymi, zadając pytania w ludzkim języku i otrzymując natychmiastowe, dokładne odpowiedzi. To właśnie oferuje Insight Advisor. Co więcej, te rozwiązania AI nie są odizolowane – są głęboko zintegrowane z codziennymi narzędziami pracy, takimi jak Microsoft Teams. To sprawia, że zaawansowana analityka staje się dostępna dla każdego pracownika, nie tylko dla zespołu analityków.

Wyzwania na horyzoncie: Qlik na rozdrożu innowacji?

Choć Gartner wskazuje na pewne wyzwania stojące przed Qlikiem, warto spojrzeć na nie z szerszej perspektywy. Każde wyzwanie może być bowiem katalizatorem innowacji i źródłem nowych możliwości.

1. Rzekome spowolnienie adopcji platformy analitycznej

Gartner zauważa, że „postęp Qlika jako popularnej platformy analitycznej wydaje się wolniejszy, a firma straciła udział w rynku w ciągu ostatnich kilku lat”.

Jednak czy to faktycznie oznacza regres? A może jest to efekt strategicznej reorientacji Qlika? Firma świadomie postawiła na rozwój kompleksowych rozwiązań end-to-end, co mogło tymczasowo spowolnić wzrost w tradycyjnym segmencie BI. To jak przejście od sprintu do maratonu – tempo może się zmienić, ale dystans do pokonania jest znacznie większy.

Co więcej, przejęcie Talend w 2023 roku otwiera przed Qlikiem zupełnie nowe rynki i możliwości. To jak dodanie turbodoładowania do silnika – może na chwilę zakłócić pracę, ale ostatecznie prowadzi do znacznego wzrostu mocy.

2. Brak własnej infrastruktury chmurowej ?

Gartner stwierdza: „Mimo podejścia cloud-agnostic i partnerstwa, brak własnej usługi infrastruktury chmurowej lub aplikacji biznesowych (np. CRM/ERP) ogranicza strategię sprzedaży Qlika w zakresie adopcji w przedsiębiorstwach”.

Czy to faktycznie wada, czy raczej strategiczna przewaga? W świecie, gdzie firmy coraz częściej obawiają się uzależnienia od jednego dostawcy (vendor lock-in), neutralność Qlika może być kluczowym atutem. To jak szwajcarska enklawa w świecie technologii — neutralność i niezależność mogą przyciągać klientów szukających elastyczności.

Ponadto, brak własnej infrastruktury pozwala Qlikowi skupić wszystkie zasoby na tym, w czym jest najlepszy – na analizie danych i tworzeniu wartości dla klienta. To jak specjalizacja w sporcie – czasem lepiej być mistrzem w jednej dyscyplinie, niż przeciętnym w wielu.

3. Ograniczona oferta rozwiązań branżowych ?

Gartner zauważa, że „Qlik oferuje niewiele rozwiązań wertykalnych. Zamiast tego polega na partnerach w tworzeniu rozwiązań wertykalnych”.

Wydaje się, że to raczej przejaw inteligentnej strategii ekosystemowej.? Qlik, zamiast próbować być ekspertem we wszystkich branżach, tworzy platformę, na której specjaliści branżowi mogą budować swoje rozwiązania. Podobnie jak tworzenie systemu operacyjnego — nie musisz sam pisać wszystkich aplikacji, wystarczy stworzyć solidną podstawę, na której inni mogą budować.

Ta strategia pozwala Qlikowi dotrzeć do znacznie szerszego spektrum branż i zastosowań, niż byłoby to możliwe przy samodzielnym tworzeniu rozwiązań wertykalnych. To jak efekt mnożnikowy — każdy partner może stworzyć rozwiązania, o których Qlik nawet by nie pomyślał.

Wyzwania wskazane przez Gartnera mogą być w rzeczywistości ukrytymi atutami Qlika. W świecie, gdzie adaptacja i elastyczność są kluczowe, Qlik może okazać się lepiej przygotowany na przyszłość niż niektórzy jego konkurenci. Jak mawiał Albert Einstein: „W środku trudności leży możliwość”. Qlik zdaje się doskonale rozumieć tę maksymę, przekształcając pozorne wyzwania w strategiczne przewagi. Jednakże te wyzwania mogą być również szansami. Brak własnej chmury czyni Qlik neutralnym graczem, co może być atrakcyjne dla firm szukających niezależnego dostawcy BI.

Przyszłość napędzana danymi

Qlik nie tylko dostarcza narzędzia do analizy danych — kształtuje przyszłość, w której każda decyzja biznesowa jest oparta na solidnych podstawach analitycznych. Gartner podkreśla, że Qlik „kontynuuje postęp w swojej wizji danych jako fundamentu, automatyzacji i analizy opartej na AI do przyspieszenia dostarczania rozwiązań skoncentrowanych na decyzjach”.

Co więcej, Gartner zwraca uwagę na „znaczący skok naprzód w integracji nauki o danych” Qlika. To pokazuje, że firma aktywnie pracuje nad połączeniem świata BI i zaawansowanej analityki, co może być kluczowe dla firm chcących wykorzystać pełen potencjał swoich danych.

Warto również zwrócić uwagę na „przewagę first-mover w integracji LLM” (Large Language Models), którą Gartner przypisuje Qlikowi. To sygnał, że firma jest na czele trendu wykorzystania generatywnej AI w analityce biznesowej.

Dla firm, które chcą przekształcić swoje dane w przewagę konkurencyjną, Qlik oferuje nie tylko narzędzia, ale partnerstwo w podróży ku analityce opartej na danych. Jak podkreśla Gartner, Qlik „stworzył potężny workflow od danych do decyzji dla deweloperów i analityków przedsiębiorstw”.

Pamiętaj: w świecie biznesu przyszłości, to nie największe ryby zjadają małe. To najszybsze i najbardziej inteligentne firmy wygrywają wyścig. Z Qlikiem, Twoja firma może stać się szybką w przetwarzaniu danych i inteligentną w ich wykorzystaniu. Jak pokazuje raport Gartnera, Qlik jest nie tylko dostawcą narzędzi BI, ale strategicznym partnerem w transformacji cyfrowej.

#qlik #businessintelligence

Źródło: https://www.qlik.com/us/gartner-magic-quadrant-business-intelligence?utm_medium=organicsocial&utm_source=linkedin